aparataparat
سیمافکر

ویدئو رسانه فرهنگ و سیاست ایران

دسته‌بندی فیلم‌ها

درباره ما

سخنرانی دیده نشده از مسعود فراستی سی سال قبل

دانلود

سخنرانی مسعود فراستی در سمینار «سینمای پس از انقلاب» - ۱۳۷۰

سینما؛ هنر عامه

سخنرانی مسعود فراستی در سمینار «سینمای پس از انقلاب» - اسفند ۱۳۷۰

ما سینما می‌خواهیم و سینمایی که داریم در نهایت راضی‌مان نمی‌کند.

اگر الان بخواهیم درباره اصل ماجرای خودمان و سینما فکر کنیم و بپرسیم ایراد کار کجاست، چه می‌توان گفت؟ موضوع را چگونه باید دنبال کرد که به ریشه‌ای‌ترین چیز دست یابیم؟ در این وانفسای بحث‌های بی‌پایان و انتظارات بی‌پایان و نامتعین و بی‌ربط از سینما، چگونه می‌توان به مبنایی برای شکل‌گیری دیدگاهی اساسی درباره ما و سینما رسید؟

مسعود فراستی در سخنرانی‌ای که سی سال پیش در سمینار سینمای پس از انقلاب داشت، اساس این دیدگاه را مخاطب می‌گذارد و می‌گوید: معیار در نهایت مخاطب است و این مخاطب خصلتی کیفی دارد. در گفتار فراستی بر خلاف تصویر تخت و مسطحی که از مخاطب ارائه می‌شود و هر نوع آدمی را شامل می‌شود، مخاطب موجودی با خصایص انسانی و دارای حرکت و در نهایت سیاسی معرفی می‌شود.

او می‌گوید؛ در ایران انقلاب شده و این مردم انقلاب کرده‌اند، این مردم را در مقام مخاطب باید فهمید و شناخت. این مخاطب، مخاطب فیلمفارسی نیست، و تبعا مخاطب سینمای روشنفکری هم.

ویدئوهای پیشنهادی

ویدئو رسانه سیمافکر، وب سایتی است که از سال ۹۲ تا کنون فعالیت خود را در زمینه فرهنگ، سیاست و علوم انسانی به صورت انتشار ویدئو فیلم، آغاز کرده است. رسالت حقیقی سیمافکر تلاش برای بازگشایی امکان گفت و گو در فضای فکری ایرانِ امروز است.

سردبیر:

محمدرضا علی‌حسینی

شورای سردبیری:

اباصالح تقی‌زاده طبری، سیدباقر نبوی ثالث، محمدرضا هدایتی، محسن خیابانی

تماس با ماارتباط با ما

تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز سینمایی امروز می‌باشد