aparataparat
سیمافکر

ویدئو رسانه فرهنگ و سیاست ایران

دسته‌بندی فیلم‌ها

درباره ما

فراستی ریشۀ مشکلات سینما در ایران را هم از طرف مدیران فرهنگی می‌داند و هم سینماگران.

دانلود

گفت‌وگوی علیرضا سمیعی با مسعود فراستی - دریچه؛ سری اول، قسمت دوم

ما نمی‌خواهیم سینما داشته باشیم!

گفت‌وگوی علیرضا سمیعی با مسعود فراستی - دریچه؛ سری اول، قسمت دوم

این روزها حال سینمای ایران خوب نیست. شاید بتوان این گیشۀ بی‌رونق را تا حدودی به اتفاقات چند ماه اخیر یا وضعیت معیشتی مردم، مربوط دانست ولی تفاوت فاحش تعداد بلیط‌های خریداری‌شدۀ یک سال اخیر سینمای ایران با اوایل دهۀ نود می‌تواند گویای این باشد که باید به به دلایل دیگری هم برای رسیدن به وضع موجود بیاندیشیم.

مسعود فراستی را معمولاً با نقدها و مواضع تندش دربارۀ فیلم‌های ایران و جهان به یاد می‌آوریم ولی او از ابتدا، چه در نقدهای سینمایی خود و چه در یادداشت‌های تئوریکش، بر مسئلۀ مخاطب در سینما تأکید داشته است. این گفت‌وگو اگرچه در سال 93 صورت گرفته و بخش‌هایی از آن به فیلم‌ها و جشنوارۀ فیلم فجر آن موقع اختصاص دارد، ولی گویای وضعیتی کلّی از سینمای ما و دلایل عدم موفقیتش در ارتباط با مخاطب است.

فراستی ریشۀ مشکلات هنر هفتم در ایران را هم از طرف مدیران فرهنگی می‌داند و هم سینماگران ما. او معتقد است که مدیران فرهنگی ما در پی سینمایی خنثی و بی‌موضع هستند که به هیچ‌جا برنخورد و از طرفی دیگر، سینماگران ما نه در فیلم‌هایشان داستانی را باز می‌گویند و نه خودشان، داستانی با سینما دارند. فراستی معتقد است سینماگران ما هیچ‌وقت نخواسته‌اند سینما داشته باشند چون فیلمساز به مخاطب و گیشه نگاه نمی‌کند، بلکه به دولت نگاه می‌کند، چون پولش را از دولت در می‌آورد و نه از مردم. فراستی راه رهایی از این وضعیت را قطع وابستگی سینما به دولت می‌داند.

ویدئویی که در اینجا شاهدش هستید، قسمت دوم از سری اول برنامۀ دریچه است که به میزبانی علیرضا سمیعی صورت گرفته است.

عناوین پیشنهادی

ویدئو رسانه سیمافکر، وب سایتی است که از سال ۹۲ تا کنون فعالیت خود را در زمینه فرهنگ، سیاست و علوم انسانی به صورت انتشار ویدئو فیلم، آغاز کرده است. رسالت حقیقی سیمافکر تلاش برای بازگشایی امکان گفت و گو در فضای فکری ایرانِ امروز است.

سردبیر:

محمدرضا علی‌حسینی

شورای سردبیری:

اباصالح تقی‌زاده طبری، سیدباقر نبوی ثالث، محمدرضا هدایتی، محسن خیابانی

تماس با ماارتباط با ما

تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز سینمایی امروز می‌باشد