aparataparat
سیمافکر

ویدئو رسانه فرهنگ و سیاست ایران

دسته‌بندی فیلم‌ها

درباره ما

جمهوری اسلامی و نقطه سرنوشت؛ جنگ یا زندگی؟

دانلود

گفت‌وگوی علیرضا شفاه و اباصالح تقی‌زاده - آبان ۱۴۰۱

کشاکش جنگ و زندگی

گفت‌وگوی علیرضا شفاه و اباصالح تقی‌زاده - آبان ۱۴۰۱

اعتراضاتی که در ماه‌های اخیر سربرآورد، گویا اکنون نقطه آغاز خود را به سرعت از دست داده است. اعتراضاتی که ابتدا علیه سیاست حجاب شکل گرفت، حالا صورت دیگری از انسان‌هایی را نشان داده که آکنده از خشم‌اند و سدی در برابر خود نمی‌شناسند. معمولا چهره‌های علمی و سیاسی، این خشم را با تفسیرهای گوناگون فرهنگی و اجتماعی توضیح می‌دهند؛ اما از نیروی سیاسی نهفته در آن نمی‌پرسند. شهروند معترض جمهوری اسلامی که اکنون فرصتی برای ابراز خشم لجام‌گسیخته یافته، در نبود نماینده راستین خود، یعنی دولتی که برخلاف پیگیری مطالبات ریز و درشت چهره‌ای اساسی از خود نشان بدهد، در پی نحوی مشارکت سیاسی است.در این گفتگو، علیرضا شفاه و اباصالح تقی‌زاده درباره غیاب این مشارکت گفت‌وگو می‌کنند. آنها این سوال را در برابر خودشان دارند که گفتار سیاسی جمهوری اسلامی که دعوی مقاومت داشته تا چه اندازه  توانسته این ایستادگی را در نحوی زندگی هم به مردم ایران پیشنهاد کند.اباصالح تقی‌زاده اینجا از اراده دولت برای تصمیمی می‌پرسد که وضع زندگی مردم را از ورای مطالبات روزمره آنها پاسخ می‌گوید. علیرضا شفاه نیز بر این تاکید می‌کند که سیاست جمهوری اسلامی در نبود چنین تصویری از نقطه سرنوشت، کیفیت زیست و زمان مردم را کش داده است. او می‌گوید این سیاست، چنین دولتی را اقتضا می‌کند که کارش تنها رتق و فتق امور است و این وضع جمگی ریشه در اقتصاد نامولد ایران دارد.

این دومین قسمت از گفت‌وگوهای «وقت سیاست» در سال ۱۴۰۱ است. از سرگیری «وقت سیاست» در وضع کنونی کشور فرصتی است برای به دست آوردن درکی علمی و درونی از جمهوری اسلامی ایران به عنوان یگانه امکان سیاسی امروز.
دیگر قسمت‌های وقت سیاست را در سایت سیمافکر تماشا کنید.

عناوین پیشنهادی

ویدئو رسانه سیمافکر، وب سایتی است که از سال ۹۲ تا کنون فعالیت خود را در زمینه فرهنگ، سیاست و علوم انسانی به صورت انتشار ویدئو فیلم، آغاز کرده است. رسالت حقیقی سیمافکر تلاش برای بازگشایی امکان گفت و گو در فضای فکری ایرانِ امروز است.

سردبیر:

محمدرضا علی‌حسینی

شورای سردبیری:

اباصالح تقی‌زاده طبری، سیدباقر نبوی ثالث، محمدرضا هدایتی، محسن خیابانی

تماس با ماارتباط با ما

تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز سینمایی امروز می‌باشد